Aktualności

OTWARCIE PRZEDSZKOLA 18 maja 2020

Szanowni Rodzice, W dniu 18 maja 2020 r., po przerwie spowodowanej ograniczeniem funkcjonowania jednostek oświaty w związku z epidemią ...

DYŻUR WAKACYJNY 2020

W związki z trwającą epidemią COVID-19 i brakiem możliwości przewidzenia jej dalszego przebiegu, Prezydent M. St. Warszawy zmienił zasady ...

ZAMKNIĘCIE PRZEDSZKOLA - COVID-19

Minister Edukacji Narodowej w dniu 29 kwietnia 2020 r. zmienił przepisy w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w ...

przydatne Linki

Aktualności

WYPRAWKA 3-LATKA:

·      Buty na zmianę (wygodne kapcie na podeszwie antypoślizgowej, łatwe do wkładania, na rzepy lub zatrzaski);

·      Dodatkowy zestaw ubrań (ubrania na zmianę należy spakować do bawełnianego worka);

·      Piżama (wciągana, a nie zapinana na guziki);

·      Ulubiona zabawka (najlepiej  czysta i pachnąca Przytulanka, która pomoże w trudnych chwilach, podpisana inicjałami na wszywce);

·      Cienki kocyk (dzieci będą odpoczywać na nowych leżakach, na których najlepszy do odpoczynku będzie cienki kocyk, w wymiarach 160x200 cm, powleczony poszewką);

·      Torebka na zabrudzone, mokre rzeczy;

·      Pudełko chusteczek higienicznych (wyciąganych);

·      Opakowanie chusteczek wilgotnych.

 

Wszystkie ubrania oraz rzeczy dziecka muszą być podpisane, także bielizna i kapcie!

 

 

„Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłem sięw przedszkolu 
– o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyći wyobrażać sobie lepszy świat.”

                                                                                    ROBERT FULGHUM

 

 

 Co mogą zrobić rodzice, aby przygotować dziecko do przedszkolnego startu?

·      Należy postarać się przedstawić dziecku przedszkole w sposób pozytywny i pełen entuzjazmu, zachowując umiar oraz naturalność.

·      Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do rytmu panującego  w przedszkolu.

·      Wykorzystać okazję do uczestniczenia z dzieckiem w spotkaniach adaptacyjnych 
w wybranym przedszkolu. Dzięki nim maluch w obecności bliskich dorosłych może bezpiecznie poznawać, czym jest przedszkole.

·      Jeśli dotąd dziecko nigdy nie rozstawało się z rodzicami, warto poświęcić czas 
i wysiłek, aby przed przedszkolną rozłąką mogło mieć kontakt z inną osobą dorosłą (zapewniając dziecku pełne bezpieczeństwo). Dobrze, aby podczas ćwiczenia rozłąki z rodzicami, była to ta sama osoba.

·      Warto zapewnić dziecku kontakty z innymi rówieśnikami.

·      Jeśli dziecko nie jest jeszcze w pełni samodzielne w zakresie samoobsługi, to okres dwóch, trzech miesięcy przed przedszkolną inauguracją jest wystarczający, aby sytuację poprawić.

    

      Należy zastanowić się, z czym dziecko nie potrafi samo się uporać. Gdy maluch jest karmiony, ubierany, wysadzany na nocnik, wożony w wózku to znaczy jest traktowany poniżej swoich możliwości. Rodzice powinni pamiętać, aby nie ulegać pokusie wyręczania oraz zastępowania malca we wszystkich czynnościach. Można natomiast towarzyszyć dziecku w próbach samodzielności, zapewniając go o swojej gotowości do pomocy. Następnie stopniowo wycofywać się z prostych czynności, aby dziecko samo mogło doświadczać sukcesu, przekonać się o swoich możliwościach, uwierzyć w siebie i stać się bardziej niezależnym.

 

·      O aktywny udział maluszka w przygotowaniach można zadbać kupując wspólnie z nim pościel i piżamę  – taką, która podoba się jemu (ulubiony kolor, wzór). Wspólnie też wybrać przytulankę, która będzie mu towarzyszyć.

·      W dniu inauguracji najcenniejszy dla dziecka jest spokój jego rodziców. Dlatego wieczorem poprzedniego dnia można razem naszykować sprawdzone wcześniej ubranie, opowiedzieć dziecku, jak będzie wyglądał jego dzień od przebudzenia oraz postarać się, aby tak było. Rano wstać na tyle wcześnie, aby spokojnie wykonać rutynowe czynności.

·      Do przedszkola wyjść nie w ostatniej chwili, konkretnie powiedzieć dziecku, kiedy będzie odebrane, np. „po obiedzie”, a nie „za chwilkę”. Koniecznie dotrzymać obietnicy. Pożegnanie powinno być krótkie i niezależnie od okoliczności nie powinno trwać wiele dłużej.

·      Jeżeli rodzice zapisują dziecko na 8–godzinny pobyt w przedszkolu, powinni poinformować o leżakowaniu swoją pociechę. Argumenty przemawiające za rezygnacją z leżakowania w początkowym okresie pobytu dziecka w przedszkolu dotyczą przede wszystkim zminimalizowania obciążenia organizmu dziecka długotrwałym przebywaniem w nowych warunkach. Czasami rodzice nie mogą odbierać dziecka po obiedzie. Ma ono szansę poznać cały rozkład dnia w przedszkolu od początku przebywania w nim. Wówczas leżakowanie jest jego normalnym punktem. Unika się w ten sposób adaptacji rozłożonej na dwa kroki. Niezależnie od podjętej decyzji w tej kwestii, należy pamiętać o konsekwencji; rozpaczającego dziecka nie uspokajać obietnicą wcześniejszego odebrania, jeśli nie zamierza się tego zrealizować. Maluszek zawsze powinien wiedzieć, czy będzie leżakował, czy  nie.

·      Dziecko wprowadzone w błąd, oszukane, traci wątłą cierpliwość, pokładane w rodzicach zaufanie, a rodzice ryzykują zupełne zniechęcenie go do leżakowania albo nawet do przedszkola. 

 

Rady dla rodziców w pierwszych dniach września

·      Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

·      Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić. Największe nasilenie płaczu jest zawsze w dniu drugim i trzecim. Pierwszego dnia większość dzieci nie płacze - zwycięża ciekawość przedszkola.

·      Nie obiecuj: Jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz (to forma przekupywania). Gdy przyjdziesz po dziecko, możesz dać mu mały prezencik. Możesz wtedy powiedzieć: Witaj, myślałam/-em o tobie. Popatrz, mam coś dla ciebie.

·       Kontroluj to, co mówisz. Zamiast: Już możemy wracać do domu, powiedz: Teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

·      Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co się wydarzyło w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres.

·      Jeśli dziecko przy pożegnaniu z mamą płacze, może warto, aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata.

·      Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze UŚMIECHEM!

Kontakt

Przedszkole Nr 158

ul. Dwóch Mieczy 30/36
04-491 Warszawa

tel: 22 611-91-32
e-mail: p158@edu.um.warszawa.pl

Mapa dojazdu

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.